reklama

Vynález kritického rozumu

„Navrhujem zrušenie patentového ústavu. Všetko už bolo vynájdené a nič nové už nie je možné objaviť.“  Výrok, ktorý ste už možno zachytili údajne prehlásil riaditeľ washingtonského patentového úradu Charles H. Duell v roku 1899.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Týmto výrokom mal Charles H. Duell požiadať prezidenta Spojených štátov McKinleyho o zrušenie úradu, ktorému šéfoval. Pôvodne som chcel použiť tento výrok na ilustráciu krátkozrakosti ľudského uvažovania o budúcnosti, ale najprv som sa rozhodol, že o pravdivosti a kontexte tohto výroku zistím niečo viac. Predsa človek, ktorý riadi patentový úrad by musel mať veľmi pádny dôvod na to, aby takúto inštitúciu rušil. Vďaka súčasnej elementárnej technológii Google, o ktorej sa údajne pesimistickému futurológovi Charlesovi nemohlo ani snívať som za pár minút prišiel na niekoľko zaujímavých skutočností.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pravdivosť, resp. nepravdivosť tohto výroku skúmal Samuel Sass, bývalý knihovník nadnárodného konglomerátu General Electric Company v roku 1989 na žiadosť magazínu The Skeptical Inquirer. Samuel Sass zistil, že nie je prvý, kto skúmal pôvod tohto výroku. Konkrétne Dr. Eber Jeffery v júli roku 1940 publikoval v Journal of the Patent Office Society článok, v ktorom uvádza, že nenašiel žiadny dôkaz o žiadnom zamestnancovi amerického patentového ústavu, ktorý by to so zrušením patentového úradu myslel naozaj vážne. Podľa Jefferyho je tento výrok len mýtus. Vo výročnej správe Charlesa Duella z roku 1899 totižto nenašiel ani zmienku o žiadosti zrušenia patentového úradu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako je potom teda možné, že po zadaní hesla do vyhľadaváča: "everything that can be invented has been invented" nám Google vychrlí množstvo obrázkov s fotkou Charlesa Duella, ktoré mu priradzujú autorstvo?

Množstvo obrázkov priraďujúcich autorstvo Duellovi na prvý pohľad presviedča o jeho pravdivosti
Množstvo obrázkov priraďujúcich autorstvo Duellovi na prvý pohľad presviedča o jeho pravdivosti 

Jediným kľúčom k odhaleniu vzniku mýtu tohto výroku je výrok riaditeľa patentového úradu – Henryho L. Ellswortha, ktorý vo výročnej správe z roku 1843 povedal:

 „Pokrok v umení z roka na rok prináša aj svoju daň v podobe menšej dôverčivosti technológiám a zdá sa, že predznačuje príchod doby, kedy ľudský pokrok musí skončiť.“

Tento výrok bol po vyše storočí oprášený a uvedený v knihe Facts and Fallacies: a Book of Definitive Mistakes and Misguided Predictions z roku 1981. Autori tejto knihy bez uvedenia zdrojov nepochopiteľne pridávajú atraktívny príbeh o riaditeľovi, ktorý v roku 1899 žiadal od prezidenta Spojených štátov McKinleyho zrušenie patentového úradu, pretože všetko už bolo vynájdené a nič nové už nie je možné objaviť. Autorom, ktorí sa v tejto knihe venujú klamným skutočnostiam sa paradoxne podarilo tieto dva výroky spojiť a vytvoriť tak naozaj chytľavý mýtus o riaditeľovi patentového úradu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zaujímavým potvrdením vzniku tohto mýtu je graf, ktorý vypracoval Dennis Crouch, profesor právnickej univerzity v Missouri. Týmto grafom sledoval výskyt slovného spojenia „everything that can be invented“ v Google databáze kníh a ako možno vidieť, krivka stúpa prudko hore až od roku 1980, kedy bola kniha Facts and Fallacies vydaná.

Podľa tohto grafu Google nemá vo svojich knihách žiadnu referenciu na slovné spojenie: "everything that can be invented" až do roku 1980
Podľa tohto grafu Google nemá vo svojich knihách žiadnu referenciu na slovné spojenie: "everything that can be invented" až do roku 1980 (zdroj: Dennis Crouch, patentlyo.com)

Pravým zdrojom tohto slovného spojenia je pravdepodobne vtip uverejnený v Punch Magazine z roku 1899, ktorý sa odohráva na patentovom úrade. Do budovy vstúpi génius s otázkou na prítomný personál: "Je tu niekto zodpovedný, kto overuje patenty?" Chlapec mu odpovedá: "To už vôbec nie je potrebné, všetko už bolo vynájdené."

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Vtip o návštevnikovi patentového úradu uverejnený v Punch Magazine z roku 1899
Vtip o návštevnikovi patentového úradu uverejnený v Punch Magazine z roku 1899 (zdroj: David J. Katz, medium.com/@davidjkatz_47550)

Viem, že toto "vyšetrovanie" vzniku bizarného mýtu o konci ľudského pokroku je prakticky tak na dve veci. Svojou absurditou však ukazuje a potvrdzuje, že výroky, ktoré spoločnosť pokladá za životne dôležité sa ohýbajú oveľa sofistikovanejšie. Nám to môže byť dnes jedno či nejaký Charles Duell chcel alebo nechcel pred vyše 100 rokmi zrušiť patentový úrad. Skôr by sme sa mali báť toho, ako dnes my, moderní ľudia, reagujeme a budeme reagovať na výroky, ktoré pokladáme za životne dôležité. Preto by som okrem nášho ľudského všemožného pokroku možno konečne uvítal vynález kritického rozumu kompatibilného so všetkými názorovými plaftormami. Myslím, že mnohým by určite pomohol. 
 

Samuel Kušnír

Samuel Kušnír

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Perfekcionista, milovník dokonalosti a úprimnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu